Klasyk Vilhelma Lauritzena z 1956 roku odrodzony: zobacz lampę wiszącą VL 56 tutaj!

20 września 2023
Klasyk Vilhelma Lauritzena z 1956 roku odrodzony: zobacz lampę wiszącą VL 56 tutaj!
Kultowa lampa wisząca od legendarnego modernistycznego architekta jest już dostępna.

Pierwotnie zaprojektowana przez duńskiego architekta Vilhelma Lauritzena w 1956 roku, lampa wisząca VL 56 została ponownie wydana dzięki Louis Poulsen.

Na potrzeby reedycji wprowadzono niewielkie zmiany, ale lampa jest zasadniczo taka sama jak ta stworzona przez Lauritzena. Lampa występuje w dwóch wariantach i jest dostępna zarówno w kolorze chromu, jak i mosiądzu. Wokół otworu w dolnej części lampy wiszącej znajduje się promienisty wzór otworów, który zapewnia łagodniejsze przejście między światłem a ciemnością oraz miękki i piękny wzór światła na kloszu i wokół lampy.

VL 56 została pierwotnie zaprojektowana dla Folkets Hus w Vesterbro w Kopenhadze, która była miejscem spotkań ruchu robotniczego. Folkets Hus został zainaugurowany w 1956 roku i zamknięty w latach 90-tych, po czym budynek został przekształcony w lokal muzyczny Vega, który miłośnicy muzyki, którzy odwiedzili Kopenhagę, bez wątpienia rozpoznają. Budynek był kompletnym dziełem sztuki, a Lauritzen zaprojektował wszystko - klamki, schody, gniazdka, meble i lampy. Jeśli odwiedzisz Vega dzisiaj, nadal zobaczysz wisiorki VL 56 wiszące nad barem obok sali koncertowej.

Vilhelm Lauritzen był jedną z najważniejszych postaci w rozprzestrzenianiu się modernizmu w Danii. Architekt, który jest odpowiedzialny za wiele kultowych budynków w Kopenhadze, a nawet ambasadę Danii w Waszyngtonie, otrzymał Medal Eckersberga w 1941 roku, Medal C.F. Hansena w 1954 roku i Nagrodę Akademii. Hansena w 1954 r. oraz Medal Honorowy Duńskiego Stowarzyszenia Architektów. Był duńskim przedstawicielem CIAM - stowarzyszenia architektów modernistycznych, do którego należały takie nazwiska jak Walter Gropius, Hendrik Petrus Berlage i Le Corbusier - i jest odpowiedzialny za niektóre z najbardziej wyjątkowych budynków swoich czasów, w tym Daells Varehus, Radiohuset w Frederiksberg i stare budynki terminali na lotnisku w Kopenhadze.

Kupując lampę VL 56, kupujesz nie tylko element oświetlenia - kupujesz kawałek historii duńskiego designu.

Kup VL 56 zarówno w wersji mosiężnej, jak i chromowanej z wysokim szkłem tutaj!

Uwaga: mosiężna lampa nie jest poddana obróbce i dlatego z czasem będzie patynować z wdziękiem .