Isamu Noguchi

Urodził się: 1904
Zmarł: 1988
Znane prace: lampy Akari, The Noguchi Museum, rzeźby takie jak: Octetra, Black Sun, budynki takie jak: Heiwao Bridge, West Peace Bridge, rzeźba ”The Cry” wystawiona w Guggenheim.
Wykształcenie: Uniwersytet Columbia, Leonardo da Vinci Art School.

Japońsko-amerykański projektant, artysta i rzeźbiarz Isamu Noguchi miał kreatywny talent. Tworzył wszystko, od scenografii, ceramiki i rzeźby po meble i lampy. Jego projekty były zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, a świeże podejście do konstruowania wyznaczało nowe standardy artystyczne. W 1927 roku, w wieku zaledwie 23 lat, dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom artystycznym otrzymał stypendium Guggenheima.

W Nowym Jorku oglądał wystawę rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brancusiego. Zainspirowany do pracy z modernizmem i abstrakcją przywiózł stypendium do Paryża, gdzie pracował jako asystent Brancusiego. Później zaprezentował swoją pierwszą indywidualną wystawę w Nowym Jorku, ale jego wszechstronny talent artystyczny nie został doceniony w Stanach Zjednoczonych aż do 1940 roku, kiedy yo zaprojektował bardzo dużą rzeźbę, która symbolizowała wolność prasy i obecnie znajduje się w Rockefeller Center w Nowym Jorku.
Akari 24N Lampa Stołowa - Vitra
Oczekiwany u nas za: 150 - 180 dni
Akari UF4-L10 Lampa Podłogowa - Vitra
Oczekiwany u nas za: 150 - 180 dni
Akari UF4-L8 Lampa Podłogowa - Vitra
Oczekiwany u nas za: 150 - 180 dni
Pokaż 36 z 42 produktów

Lampy Isamu Noguchiego

Podróżując po świecie, Isamu poznawał różne materiały i sposoby wyrażania siebie. Pracował z marmurem we Włoszech, studiował malowanie pędzlem w Chinach i uczył się pracy z gliną w Japonii u ceramika Jinmatsu Uno. Oprócz kształtu i materiału interesował go również wpływ jego projektów na całe pomieszczenie. Nie chciał, aby jego konstrukcje były tylko praktyczne – pragnął również, aby służyły celowi społecznemu w aranżacji wnętrz.

Jego prace charakteryzowały się rzeźbiarskim stylem i organicznymi kształtami, które ostatecznie wpłynęły na design z lat pięćdziesiątych. Na początku 1951 roku Noguchi zaczął projektować lekkie rzeźby, które nazwał Akari, co po japońsku oznacza „światło”. Rzeźby charakteryzowały się wielkością i organicznym wyrazem. W połączeniu z cienkim papierem Shoji, który był używany do lampionów i papierowych parasoli w Japonii, lampy uzyskały elegancki i prawie nieważki wygląd podobny do tego, który znamy z tradycyjnych lamp z papieru ryżowego. Po zaprojektowaniu ponad 100 lamp Akari designer stworzył kolekcję z lampą wiszącą, stołową i podłogową w różnych rozmiarach.

Obecnie kolekcja obejmuje ponad 40 modeli, z których wszystkie powstają we współpracy z odnoszącą sukcesy marką Vitra. Ręcznie robione oświetlenie dostępne jest w różnych kształtach i rozmiarach – niektóre w najczystszej formie, inne z ilustracjami graficznymi. Wspólnym mianownikiem całej kolekcji jest wytrzymały papier Shoji, który przyciemnia światło i ukrywa jego źródło, jednocześnie pozwalając na równomierne jego rozchodzenie w otoczeniu.
Podziel się swoimi zdjęciami z #takmistrzlamp
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.