Lampy Architektoniczne

Na Mistrzlamp.pl znajdziesz szeroką gamę elastycznych i praktycznych lamp. Lampa architektoniczna jest jedną z najpopularniejszych opcji w oświetleniu funkcjonalnym i dlatego jest dostępna w niezliczonych wersjach. Wspólną cechą wszystkich tych modeli jest ich elastyczność w postaci wyginanego ramienia, połączona ze skoncentrowanym światłem roboczym i bardzo często designem nawiązującym do stylu retro. Niezależnie od tego, czy Twój dom charakteryzuje się wystrojem klasycznym, czy nowoczesnym, znajdziesz odpowiednią dla siebie lampę architektoniczną.

Wśród najpopularniejszych lamp architektonicznych znajdziesz serię Tolomeo firmy Artemide, która oferuje wszystko, od lamp stołowych w różnych rozmiarach po lampy podłogowe i ścienne. Seria ta zdobyła kilka nagród od czasu wprowadzenia pierwszej lampy stołowej Tolomeo w 1987 roku a model jest zarówno uznany, jak i popularny.

Brytyjska marka Anglepoise oferuje lampę w wersjach ściennych, stołowych, podłogowych i sufitowych, wszystkie z nowoczesnymi akcentami i industrialnym wyglądem. Zwróć uwagę w szczególności na ich model Anglepoise Type 75 ponownie wprowadzony w 2014 r. w przyciągających wzrok kombinacjach kolorystycznych powstałych we współpracy z brytyjskim projektantem mody Paulem Smithem. Projekt ten świetnie sprawdzi się jako kontrast z białymi ścianami w skandynawskim wystroju, na  biurku lub jako lampka nocna w pokoju dziecięcym.
Vipp521 Lampa Stołowa Czarna - Vipp
RRP PLN 2 270,00
Na stanie teraz
Vipp530 Lampa Stołowa Czarna - Vipp
RRP PLN 1 620,00
Na stanie teraz
Pokaż 36 z 164 produktów
Pierwsza lampa architektoniczna ujrzała światło dzienne w latach dwudziestych XX wieku, kiedy została wynaleziona przez Bernarda Albina-Grasa. Jego lampa robocza z regulowanym ramieniem w formie przegubu kulowego była rewolucyjnym wynalazkiem. Wykorzystywano ją między innymi w wielu biurach, szwalniach, laboratoriach i innych miejscach, gdzie potrzebne było fantastyczne oświetlenie do pracy. Wśród architektów lampa szybko stała się popularna i niezwykle rozpowszechniona, dlatego też otrzymała swoją nazwę: lampa architektoniczna. Bernard sprzedał później prawa do swojego modelu, który wprowadzono do produkcji pod nazwą Lampa Gras. Kilka egzemplarzy zostało ponownie wprowadzonych na rynek w 2008 roku przez trzech Francuzów, kiedy powstała marka Lampe Gras .

W 1932 elastyczne przeguby kulowe zostały zastąpione kombinacją sprężyn, a za tą za zmianę odpowiedzialny jest brytyjski inżynier George Carwadine. W 1934 roku lampa została wprowadzona do produkcji pod nazwą „Anglepoise 1203”, a następnie pojawiła się bardziej elegancka wersja „Anglepoise 1227”. Ta ostatnia została ponownie wprowadzona na rynek w 2003 roku i jest obecnie wytwarzana i sprzedawana pod nazwą „Original 1227

Dziś lampę architektoniczną można zobaczyć nie tylko w wielu miejscach pracy, ale trafiła także do wielu prywatnych domów. Elastyczny wzór znalazł miejsce w domowych pieleszach między innymi jako lampka do czytania, lampka nocna, praktyczne oświetlenie nad miejscem do pracy w kuchni czy przy biurku w pokoju dziecięcym.
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.