Co możesz samemu zrobić w domu?

Dobre rady dotyczące montażu w domu

Dobre rady dotyczące montażu w domu

To możesz zrobić sam – praca z prądem elektrycznym

- Wymienić lub zamontować kontakty i włączniki/wyłączniki elektryczne, siłownik elektryczny, przełączniki i rozłączniki elektryczne i gniazda przenośne (przedłużacze, gniazda trójdrożne itp.)
- Naprawa urządzenia elektrycznego, np. wymiana przewodu zasilającego urządzenie (kabla) i wymiana wtyczki
- Wymiana wewnętrznych (normalnie szczelnych) wyłączników i gniazdek bez uziemienia - a więc z dwoma otworami - do 250 V w domu. Normalnie uszczelniony materiał to każdy materiał, który ma oznaczenie IP20.
- Gniazdka wewnętrzne (normalnie szczelne) zastąpić uziemieniem - a więc trzema otworami - do 250 V w domu. Wymaga to jednak zabezpieczenia instalacji elektrycznej domu wyłącznikiem HFI lub HPFI
- Wymiana zwykłych przełączników na ściemniacze lub na przełączniki z funkcją czasu itp. w domu
- Montaż lub demontaż lamp w domu. Dotyczy to również oświetlenia niskonapięciowego (zestawy lamp halogenowych), które dostarczane są z transformatorem, lampami, kablami i instrukcją montażu
- Modyfikować i naprawiać niskoprądowe układy sterowania oraz regulacji wykorzystywane do sterowania funkcjami wysokoprądowymi, np. przeprogramowanie inteligentnych sterowników.

Prace elektryczne, które musisz wykonać samodzielnie w instalacji stacjonarnej, nie zmieniają zasadniczo instalacji.

Dlatego też instalacja w Twoim domu musi nadal spełniać zasady, które obowiązywały w momencie podłączania instalacji elektrycznej.