Informacje dot. montażu zawieszenia lampy

Dobra rada dotycząca lamp wiszących

Lampy wiszące (żyrandole) - ile muszą ważyć
Przewód do lampy wiszącej musi mieć określoną wagę, która zależy od ilości żył w przewodzie (2 lub 3) oraz ich przekroju (0,75 mm² lub 1 mm²).

Liczba przewodów × przekrój w mm² = max.  waga w kg.
2x0,75 = 2,2
2x1 = 3,0
3x0,75 = 3,4
3x1 = 4,5

Montaż zawieszenia
Przed podłączeniem lampy pamiętaj o odłączeniu zasilania.
Łatwo to zrobić, włączając światło w miejscu, w którym ma wisieć lampa, wtedy odłącz zasilanie wkręcając odpowiedni bezpiecznik lub na tablicy z bezpiecznikami ON/OFF i sprawdź, czy światło jest wyłączone.  Następnie upewnij się, że nikt nie będzie podłączał zasilania, gdy nad nim pracujesz.

Nawet jeśli światło jest teraz wyłączone, nie możesz być absolutnie pewien, że zasilanie zostało przerwane.  Dlatego należy sprawdzić, czy w niektórych częściach obszaru roboczego nie ma napięcia.  Sprawdzenia można dokonać za pomocą próbnika lub miernika napięcia. Jeśli zamiast tego używasz lokalizatora biegunów, musisz upewnić się, że działa przed odłączeniem bezpiecznika lub panelu grupowym bezpieczników

Łączenie przewodów na kostkach lub w rozecie
Jeśli przewody wychodzą z rury w suficie lub ze ściany, lampa wisząca nie może zwisać bezpośrednio z tych przewodów, musi być zawieszona na haczyku lub na zawieszeniu lampy w rozecie.

Rozeta (oprawa mocowania lampy) posiada stałe zaciski do mocowania końcówek przewodów lampy oraz posiada wbudowane odciążenie.  Zaciski są oznaczone zgodnie z opisem w tabeli.
Sama oprawa jest w stanie wytrzymać ciężar do 5 kg, ale przewód z lampą ma jeszcze jedno ograniczenie (patrz tabela powyżej).

Jeśli lampa nie ma być zawieszona bezpośrednio w punkcie połączenia kabli, można ją zawiesić na zawieszeniu oprawy lampy lub na haku z osłoną.
1: Usuń 3 - 5 cm osłony na przewodzie lampy
2: Zdejmij i skręć miedziane końce.  Odetnij je tak, aby miały około 6 mm długości
3: Dopasuj przewody do tulei kostki.  Zwróć uwagę, że wszystkie przewody miedziane muszą wejść do zacisku.  Dokręć śruby.
4: Zawieś lampę na haczyku lub na zawieszeniu rozety.

Podłączenie przewodów w gnieździe lampy

W oprawie lampy mogą być do 4 możliwości podłączenia, nazywane są również zaciskami kostki i mogą mieć poniższe oznaczenia.

N lub 0 (zero)
Napięcie M lub M1 (przewód pośredni) z przełącznika ściennego
L, P, F lub M2 (Faza) Normalne napięcie z drugiego wyłącznika w podwójnym wyłączniku.
((Patrz symbol poniżej – GND. SIGN)) , J lub gnd (Uziemienie)

Krok po kroku

1: Odłącz zasilanie – odkręć bezpiecznik lub wyłącz na tablicy bezpieczników.
2: Usuń 3 - 5 cm osłony przewodów
3: Zdejmij i skręć miedziane końce.  Odetnij je tak, aby miały około 6 mm długości
4: Włóż miedziane końce do zacisków kostki.  Zwróć uwagę, że wszystkie przewody miedziane muszą wejść do zacisku.  Dokręć śruby na zaciskach.Pociągnij przewody, aby sprawdzić, czy są zabezpieczone.  Pamiętaj, że przewód zielono-żółty należy podłączyć tylko wtedy, gdy: jest zacisk z symbolem uziemienia.
5: Ułóż kabel tak, aby zewnętrzna izolacja (płaszcz) znalazła się pod wspornikiem odciążającym.  Przykręć zawieszenie mocno i pociągnij za przewód, aby sprawdzić, czy jest dobrze zamocowany.  Przykręć lub dociśnij osłonę (pokrywę)
UWAGA! Izolacja musi mieć max.  6 mm, ułożona na płasko w rozecie i musi być odpowiednio napięta, a wszystkie inne części prawidłowo zmontowane.