Robert Dudley Best

Urodził się:1892 - Zmarł:1984
Najbardziej znana praca: lampa Bestlite
Wykształcenie: Projektant Industrialny

Historia
Robert Dudley Best był spadkobiercą największej w tamtych czasach firmy oświetleniowej na świecie – Best & Lloyd, która powstała w Birmingham w 1840 roku. Firma odniosła duży sukces i dostarczyła lampy m.in. do Titanica i The Orient Express.

Ale Best nie interesował się starymi tradycjami i szukał nowych i ekscytujących rozwiązań na świecie.
W latach dwudziestych podróżował po Europie i odwiedził he Exhibition of Modern Design w Paryżu w 1925 roku. Spotkał największych modernistycznych designerów na świecie – Miesa van der Rohe i Le Corbusiera – i był zafascynowany ich sposobem projektowania.

Best naprawdę chciał zrobić coś użytecznego i bez wielu zbędnych funkcji. W tym samym okresie poznał też Waltera Gropiusa, niemieckiego projektanta, a później lidera modernistycznej szkoły w Niemczech – Bauhausu.

Był to także czas, w którym Best stworzył pierwsze szkice do lampy Bestlite. Wrócił do domu do Anglii i przedstawił pomysł ojcu, który nie był pod wrażeniem. Przekonanie go potrwało chwilę, ale Bestlite ostatecznie weszła do produkcji, jednak początkowo była kupowana tylko przez sklepy samochodowe i Siły Powietrzne.

Przełom nastąpił, gdy oświetlenie to zostało pokazane w Architects Journal, a później sam premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill miał na swoim biurku lampę Bestlite. Churchill podobno zawsze zabierał ją ze sobą w podróże.

Dziś, prawie 90 lat po narodzinach Bestlite, model wciąż odnosi wielki sukces. Jest obecnie produkowany przez duńską markę projektową GUBI i nadal jest tak piękny i stylowy jak wtedy.
Bestlite BL3 Lampa Podłogowa Ø21 Mosiądz/Szara - GUBI
RRP PLN 5 844,00
Oczekiwany u nas za: 4 - 6 dni
Bestlite BL3 Lampa Podłogowa Ø16 Chrom/Porcelana - GUBI
RRP PLN 5 844,00
Oczekiwany u nas za: 4 - 6 dni
Bestlite BL9 Lampa Wisząca Ø21 Mosiądz/Czarna - GUBI
RRP PLN 1 948,00
Oczekiwany u nas za: 4 - 6 dni
Bestlite BL3 Lampa Podłogowa Ø21 Mosiądz/Czarna - GUBI
RRP PLN 5 844,00
Oczekiwany u nas za: 4 - 6 dni
Pokaż 36 z 113 produktów
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.