Poul Henningsen

Urodził się: 1894 - Zmarł: 1967
Najbardziej znane prace szklane lampy PH, lampa PH Hat, PH Artichoke, PH Snowball, lampy PH80, lampy PH50 – wszystkie dla Louis Poulsen
Wykształcenie: studiował architekturę (Kopenhaska Szkoła Techniczna i Uniwersytet Techniczny w Danii) ale nie ukończył żadnego z programów

Historia
Poul Henningsen urodził się w Kopenhadze jako syn słynnej duńskiej pisarki Agnes Henningsen. Nigdy nie ukończył edukacji architektonicznej, ale studiował w Kopenhaskiej Szkole Technicznej w latach 1911-1914 i uczęszczał na Uniwersytet Techniczny w Danii przez trzy lata.

Zaczynał od pracy w tradycyjnej architekturze funkcjonalizmu, ale z czasem jego zainteresowania zawodowe przeniosły się na oświetlenie – dziedzinę, w której zasłynął. Oprócz pracy jako designer zaczął pisać, a później został dziennikarzem i autorem. Przez krótki okres na początku II wojny światowej pracował jako architekt w Tivoli w Kopenhadze. Jak wielu innych kreatywnych ludzi uciekł z Danii podczas niemieckiej okupacji Danii. Żyjąc na emigracji, szybko stał się istotną częścią duńskiej kolonii architektów mieszkających w Szwecji.

Poul Henningsen – lub PH – zaprojektował światowej sławy serię lamp PH, Artichoke, PH80, PH5 i Snowball dla Louisa Poulsena.

Trwająca całe życie współpraca Poula Henningsena z Louis Poulsen Lighting rozpoczęła się w 1925 roku i trwała do jego śmierci w 1967 roku, a Louis Poulsen nadal korzysta z dobrodziejstw swojego geniusza. Poul Henningsen był także pierwszym redaktorem magazynu Louis Poulsen Lighting NYT. Ówczesny dyrektor zarządzający marki Louis Poulsen, Sophus Kaastrup-Olsen, podarował Henningsenowi pismo w prezencie – designer został zwolniony z pracy jako dziennikarz prasowy, ponieważ jego poglądy były zbyt radykalne.

Pionierska praca Poula Henningsena nad teorią oświetlenia – strukturą, cieniem, olśnieniem i reprodukcją kolorów w odniesieniu do ludzkiej potrzeby światła – jest nadal w użyciu w Louis Poulsen Lighting.
Pokaż 36 z 134 produktów
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.