Informacje dot. żarówek

Trochę ciekawostek o żarówkach, które warto wiedzieć

Poruszanie się po ogromnym wyborze żarówek może być bardzo trudne. Więc jakie żarówki wybrać? Jakie jest potrzebne światło oraz gdzie najlepiej? Którą użyć i która najlepsza?
Tutaj postaramy się to dla Ciebie naświetlić sprawę, aby później łatwiej było Ci się odnaleźć .

Po pierwsze musisz wiedzieć,  że:

Gniazdo żarówki: Poszukaj informacji zarówno rodzaju, jak i rozmiaru gniazda żarówki, aby mieć pewność czy żarówka pasuje do twojej lampy.

Czy żarówka ma funkcje ściemniania: Upewnij się, że żarówkę można przyciemnić, jest to podane na opakowaniu.  Ogólnie żarówki halogenowe zawsze można ściemniać.

Odwzorowanie kolorów (CRI lub RA): Oznacza to, jak dobrze oddaje żarówka żywe kolory.  Wybierz żarówkę o dobrym oddawaniu barw – tj.  CRI co najmniej 90, w miejscach, gdzie odwzorowanie kolorów jest szczególnie ważne.

Barwa światła: Ciepłe światło o temperaturze 2700-3300 kelwinów daje ciepłe światło.  3300-4000 kelwinów to neutralne światło, podczas gdy od 4000 kelwinów daje chłodne światło.
Więc krótko mówiąc, stopień Kelvina 2500-2700 jest najlepszym światłem wprowadzającym nas w stan relaksu i odpoczynku. Stopień 4000-4500 Kelvina jest najbardziej optymalny do pracy i oddaje prawidłowo kolory – jak w ładny, słoneczny dzień. Stopień Kelvina wynoszący 6000 lub więcej jest bardzo dobry na zimową depresję lub jeśli potrzebujesz dawkę dodatkowej energii – pobudza aktywność.

Oznaczenie energooszczędności: Wybierz LED i zwróć uwagę na nową etykietę energooszczędności, gdzie żarówka, która kiedyś miała oznaczenie A lub lepszą, jest teraz w pobliżu E.

Różne gniazdka w  żarówkach

Różne gniazdka w  żarówkach

Na żarówkach jest wiele różnych gniazd, ale najczęściej spotykane to:

E27 (duży gwint)
E14 (mały gwint)
G9 (gwint halogenowy)
GU10 (spoty)

LED

Energooszczędna żarówka. Tutaj powinieneś zamiast watów szukać lumenów.
Lumen (lm) jest równy jasności emitowanej przez źródło światła.  Możesz z grubsza liczyć na:

15W = 140 lumenów,
25W = 250 lumenów,
40W = 470 lumenów,
60W = 800 lumenów,
75W = 1050 lumenów,
100W =1520 lumenów.

Gdzie używać?
Zazwyczaj w miejscach, w których potrzebne jest  światło, które są włączone przez długi czas.
Idealnie nadają się również do oświetlenia zewnętrznego.

Zalety
Zużywa bardzo mało energii. Długa żywotność.

Wady
Tanie żarówki mają zwykle zimne światło.  (Uważaj na chłodne kolory przy temperaturze barwowej ok.  3000 kelwinów lub „ciepłobiałe” - ”Warmwhite”)


Współczynnik oddawania barw:

Należy pamiętać, że zbyt białe światło tworzy nieprzyjemny klimat w pomieszczeniu.  A światło zbyt żółte daje nienaturalne odwzorowanie kolorów.  Zdolność światła do odtwarzania kolorów oceniana jest w skali od 0-100 CRI.

Zdolność światła dziennego do odwzorowania kolorów wynosi 100 CRI.

W świecie LED w ciągu ostatnich kilku lat wydarzyło się dużo, przeszły na wyższy poziom– i tam, gdzie kiedyś mówiono, że żarówki halogenowe i żarowe przewyższają światło LED, dziś mówi się, że żarówki LED mogą z łatwością odwzorować kolory tak samo dobrze, jak klasyczne żarówki.

Jasna przyszłość

Wraz z Apple firma Philips opracowała Philips Hue, czyli żarówki i lampy, które można zaprogramować i połączyć się za pomocą bluetooth Twojego telefonu, aby robiły dokładnie to, co chcesz.

Na pewno będzie to światło przyszłości.

Wystarczy pobrać aplikację, a następnie masz możliwość ustawienia jasności i nawet koloru (możesz wybrać spośród 16 milionów kolorów) i możesz zakodować światło, aby włączało się w określonych godzinach. Włącz ją wieczorem i wyłącz rano a wszystko to nie ruszając się z łóżka.

Możesz też używać jako zabezpieczenia przed włamaniem, gdy jesteś poza domem na zakupach czy w pracy, ponieważ możesz go włączać i wyłączać losowo w całym domu.

Istnieją niezliczone możliwości tego, co możesz teraz zrobić ze swoim światłem.

Philips Hue jest dostępny w wersjach E27, E14, GU10 i zarówno jako zwykłe żarówki, jak i żarówki dekoracyjne, a także wbudowane diody LED w lampach Hue.

Zobacz Philips Hue produkty tutaj