Arne Jacobsen

Urodził się: 1902 - Zmarł: 1971
Najbardziej znane prace: Swan, Egg, lampy AJ, SAS Royal Hotel w Kopenhadze
Wykształcenie: Kunstakademiets Arkitektskole w Kopenhadze (Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Architektury)

Historia
Arne Jacobsen to światowej sławy duński modernistyczny architekt i projektant. W trakcie swojej kariery stworzył wiele budynków dla klientów w Danii, Niemczech i Anglii. Do jego najbardziej znanych prac należą Narodowy Bank Danii (Kopenhaga, 1971), SAS Royal Hotel & Terminal (Kopenhaga, 1960) i St. Catherine's College (Oxford, Wielka Brytania, 1963). Podobno tylko strach przed lataniem uniemożliwił mu tworzenie budynków również w Ameryce. Jacobsen był zdecydowanym i skoncentrowanym na celu architektem, który miał duży wpływ na projektowanie swoich budynków aż do najdrobniejszych detali.

Ta dbałość o szczegóły doprowadziła go do poszerzenia swojej praktyki architektonicznej o projektowanie powiązanych obiektów – opraw oświetleniowych, mebli, zastawy stołowej, armatury i wyposażenia, takich jak klamki do drzwi i krany łazienkowe, a nawet tapety. The Egg i The Swan to dwa z jego najbardziej znanych krzeseł, a lista jego klasycznych projektów lamp obejmuje serię AJ i lampę wiszącą AJ Royal. Przez całą swoją karierę był laureatem wielu prestiżowych nagród – zarówno w Danii, jak i za granicą.

Przez 11 lat pracy jako profesor w Kunstakademiets Arkitektskole w Kopenhadze wywarł wpływ na całe pokolenie duńskich architektów, którzy rozwinęli własne języki architektoniczne oparte na racjonalnej i minimalistycznej ekspresji Jacobsena.


Inne prace:
Teatr Bellevue
Ratusz w Aarhus
Ratusz w Sollerød
Ratusz w Rødovre
Ratusz w Glostrup
Fabryka czekolady Toms w Ballerup
AJ Lampa Podłogowa Rdzawoczerwona - Louis Poulsen
RRP PLN 5 039,00
Oczekiwany u nas za: 3 - 5 dni
AJ Lampa Podłogowa Ochrowo-Żółta - Louis Poulsen
RRP PLN 5 039,00
Oczekiwany u nas za: 3 - 5 dni
AJ Lampa Podłogowa Light Grey - Louis Poulsen
RRP PLN 5 039,00
Oczekiwany u nas za: 3 - 5 dni
AJ Lampa Stołowa Czarna - Louis Poulsen
RRP PLN 4 499,00
Oczekiwany u nas za: 3 - 5 dni
AJ Lampa Podłogowa Granatowa - Louis Poulsen
RRP PLN 5 039,00
Oczekiwany u nas za: 3 - 5 dni
AJ Lampa Podłogowa Jasnozielona - Louis Poulsen
RRP PLN 5 039,00
Oczekiwany u nas za: 3 - 5 dni
AJ Eklipta Ø450 Loft/Lampa Ścienna - Louis Poulsen
RRP PLN 3 095,00
Znowu w magazynie 10-07-2023
Pokaż 36 z 119 produktów
Podziel się swoimi zdjęciami z #takmistrzlamp
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.