Benny Frandsen

Historia
Benny Frandsen urodził się w Skanderborgu i ukończył inżynierię elektryczną, głównie dlatego, że jego matka uważała, że powinien zrobić dyplom. Jego marzeniem było projektowanie i produkcja rozwiązań oświetleniowych. Zaczynał od małego konstruując lampy dla lokalnego klubu, po czym próbował – bezskutecznie – przekonać ówczesnego szefa, by udzielił mu pozwolenia na rozpoczęcie produkcji lamp.

W 1968 roku Benny Frandsen zaczął niezależnie produkować lampy kwadratowe i geometryczne, ale ich sprzedaż nigdy nie odniosła sukcesu. Projektant zorientował się, że Duńczycy tak naprawdę chcą okrągłych lamp i z tego powodu zaprojektował swoją pierwszą lampę w tym kształcie, trafnie nazwaną „Ball”.

Model ten okazał się punktem zwrotnym w karierze Benny'ego Frandsena! Każdy chciał mieć lampę Ball, ponieważ jej elegancka, magnetyczna konstrukcja doskonale nadawała się do użytku w domu, niezależnie od stylu wystroju. Ball stał się ogromnym sukcesem i wkrótce był dostępny w wielu wersjach różniących się od oryginalnie zmontowanego wzoru.

W 1972 roku designer przeniósł produkcję swoich lamp ze swojego domu do fabryki w Skanderborgu, aby lepiej zaspokoić ogromne zapotrzebowanie na kolekcję Ball. Firma wystartowała natychmiast i została przejęta przez Frits Group w 1993 roku, po czym połączyła siły z Lyskilde. Benny Frandsen kontynuował kierowanie firmą jako jej dyrektor generalny. W 1996 roku zdecydował się odkupić firmę i zmienić jej nazwę na Frandsen Lighting A/S.

Na przełomie tysiącleci konstruktor zdał sobie sprawę, że musi przenieść produkcję do Chin, aby utrzymać niskie koszty produkcji, a Frandsen ma teraz 5 fabryk w Chinach zatrudniających ponad 5000 pracowników.

W 2005 roku Frandsen nabył markę Verpan, mniejszego producenta oświetlenia, który był właścicielem praw do produkcji słynnych lamp Globe projektu Vernera Pantona. Verpan wprowadził Globe do produkcji i wkrótce został przejęty przez Frandsena z wielkim sukcesem. Obecnie Frandsen i Verpan posiadają licencję na produkcję około 80 projektów lamp od Vernera Pantona.

W 2011 roku Frandsen i Verpan uzyskali prawa do produkcji szeregu wzorów mebli i dywanów Pantona, które są obecnie w produkcji.
Obecnie firma nosi nazwę Frandsen Group i składa się z 3 marek: pierwsza to Frandsen Lighting, której głównym projektantem jest Benny Frandsen, wspierana przez grupę młodych talentów. Druga to Verpan, którego liderem jest jego syn, Peter. Oraz trzecia - Frandsen Projects, w której jego córka Pernille pracuje przy projektach wnętrz dla hoteli, instytucji i sklepów.
Pokaż 36 z 85 produktów
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.