Jørn Utzon

Urodził się: 1918 - Zmarł: 2008
Najbardziej znane prace: Sydney Opera House, Wieża ciśnień w Svaneke, Langelinie pavilion, Duńskie Muzeum Narodowe w Kopenhadze, lampa wisząca Utzon JU1 od &tradition, lampa wisząca Concert od Lightyears i lampa wisząca Opera od Lightyears
Wykształcenie: Architekt                                                

Historia
Jørn Utzon urodził się w Kopenhadze, ale gdy miał rok, jego rodzina przeniosła się do Aalborga. Najbardziej znany jest z zaprojektowania Opery w Sydney, ale stworzył także kilka pięknych lamp, na przykład lampy wiszące Utzon, Concert i Opera.

Jego ojciec był renomowanym inżynierem statków w fabryce w Aalborg i słynął z precyzji i szczegółowości konstrukcji, technik, którymi Jørn Utzon inspirował się w swoich własnych projektach.

W 1930 Jørn Utzon pojechał z rodziną na wystawę sztokholmską, która stała się punktem zwrotnym dla wtedy młodego chłopaka i miejscem, w którym po raz pierwszy ujrzał styl funkcjonalizmu.

W 1937 Jørn Utzon rozpoczął edukację jako architekt w Kunstakademiets Arkitektskole w Kopenhadze (Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych), którą ukończył w 1942 roku. Później w tym samym roku Niemcy zajęli Danię i rozpoczęła się jej okupacja, a Jørn Utzon uciekł do Szwecji, w której mieszkali już słynni projektanci, tacy jak Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Halldor Gunnløgsson, Tobias Faber i wielu innych. Nordycki funkcjonalizm ich nowego miasta Asplund zainspirował ich wszystkich i pracowali w studiu rysunkowym Alvara Aalto.

Po kapitulacji Niemiec w 1945 r. Utzon chciał pomóc w odbudowie Europy i zaczął od małych tymczasowych domów w Holandii.
W 1956 Jørn Utzon zaprojektował Sydney Opera House, która do dziś jest symbolem nowoczesnego i eksperymentalnego designu.

Pomiędzy wszystkimi wspaniałymi budynkami designer znalazł również czas na zaprojektowanie bardzo popularnych i pięknych lamp.
Pokaż 7 z 7 produktów
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.