Bernard Schottlander

Urodził się: 1924 Zmarł: 1999
Najbardziej znane prace: seria lamp Mantis
Wykształcenie: Rzeźbiarz

Historia
Bernard Schottlander urodził się w Niemczech w Moguncji, a w 1939 przeniósł się do Anglii. Służył w armii brytyjskiej w Indiach, a po skończeniu służby wojskowej nauczył się sztuki spawalniczej i uczęszczał do Leeds College of Art, a później do Anglo-French Art Centre w St John's Wood na stypendium.

Po kilku udanych latach jako projektant, Bernard Schottlander postanowił skoncentrować się na swoich rzeźbach. Pod koniec lat 50. założył warsztat w północnym Londynie, gdzie jego asystentem został utalentowany George Nash.
Od 1965 wykładał metaloplastykę w St Martins School of Art. W tym samym roku wziął udział w wystawie zbiorowej Six Artists w Instytucie Sztuki Współczesnej w Londynie, a w 1966 miał swoją pierwszą indywidualną wystawę w Hamilton Galleries w Londynie.

Został najlepiej zapamiętany jako aurtor serii lamp Mantis z 1951 roku. Schottlander podziwiał Alexandra Caldera, a ten sam ruch rzeźbiarski jest widoczny w tej kolekcji. Schottlander opracował własny system przeciwwagi, który w połączeniu z systemem mocnych i elastycznych metalowych słupków sprawia, że lampy Mantis wyglądają, jakby przeciwstawiały się grawitacji.

Dziś oświetlenie Mantis występuje w kilku odmianach i jest niezwykle popularne na całym świecie.

Więcej informacji o Bernard Schottlander znajdziesz na stronie tutaj
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.