FLOS STORIES: To-Tie - Wszystko kryje się w nazwie

29 września 2023
FLOS STORIES: To-Tie - Wszystko kryje się w nazwie
Unikalna nowa lampa stołowa od mediolańskiego projektanta Guglielmo Poletti

To-Tie jest najnowszą lampą firmy Flos i stanowi pierwsze zlecenie na projekt oświetlenia od nowego, ekscytującego twórcy Guglielmo Poletti, znanego ze swojego zamiłowania do "samo-wyjaśniającego się" designu. I To-Tie w pełni spełnia ten opis: charakterystyczna lampa stołowa, w której istota jest zredukowana do najistotniejszych elementów, montowana wyłącznie za pomocą mechanicznego napięcia i nazwana tytułem, który doskonale dopełnia to dzieło sztuki.

Rezultatem jest przyciągający wzrok, ale prosty projekt, który rozwija się wokół ruchu blokującego bez użycia śrub, kleju lub spawania. Pomysłowa struktura nie tylko sprawia, że lampa jest wysoce zrównoważona, ale także pozwala różnym elementom pełnić wiele funkcji. Źródło światła jest zintegrowane z aluminiowym prętem, który służy również jako uchwyt, podczas gdy kabel zasilający nie tylko zasila lampę, ale jest również kluczowym elementem, który łączy ją w całość.

Kolekcja To-Tie obejmuje trzy różne lampy, z których każda ma odpowiedni rozmiar i proporcje dla określonych środowisk. Najmniejszy model nadaje się jako lampka nocna, najwyższa wersja może być umieszczona na konsoli, a największa będzie wyglądać świetnie na niskim stoliku w salonie. Gdziekolwiek zostaną umieszczone, lampy To-Tie będą się wyróżniać dzięki swojej unikalnej i charakterystycznej kompozycji.

Guglielmo Poletti osiągnął ten kamień milowy w swojej karierze dzięki niezwykłej i nieliniowej podróży, która pod wieloma względami odzwierciedla jego twórczość artystyczną. Przypadkowy wykład, w którym uczestniczył, rozpalił iskrę zainteresowania, która stopniowo zaprowadziła go do świata designu, gdzie pracował jako stażysta i uczestniczył w warsztatach z dwoma bardzo różnymi osobowościami projektowymi, zanim rozpoczął edukację w Design Academy Eindhoven.

Dziś Poletti prowadzi własne studio w Mediolanie, które osobiście zaprojektował i wyremontował. Proces twórczy Polettiego opiera się na sztuce tworzenia i dogłębnych badaniach napięć strukturalnych i materiałów, które wykorzystuje do wywoływania swoich intuicyjnych wizji. Swoboda twórcza i wyjątkowa wiedza, jaką Flos oferuje projektantom, umożliwiły przełożenie jego eksperymentalnego podejścia na przemysłowy produkt oświetleniowy. Ta pierwsza lampa dla Flos emanuje duchem i geniuszem braci Castiglioni i słusznie może być uważana za prawdziwą lampę Flos.

Zobacz wszystkie lampy To-Tie tutaj!.

Oryginalny tekst autorstwa FLOS w FLOS STORIES