Oryginalny projekt Mogensa Lassena z 1944 roku ożywiony: zobacz wszystkie piękne warianty lampy stołowej Klampenborg

8 lutego 2024
Oryginalny projekt Mogensa Lassena z 1944 roku ożywiony: zobacz wszystkie piękne warianty lampy stołowej Klampenborg
W 1944 roku duński projektant Mogens Lassen zaczął szkicować nowy projekt lampy, który miał zostać wcielony w życie dopiero 82 lata później. Szkic został schowany w archiwum w Duńskiej Bibliotece Sztuki w Kopenhadze, aż do momentu, gdy producent designu Audo Copenhagen ostatecznie wprowadził lampę do produkcji w 2022 roku. Lampa wykazuje wszystkie klasyczne cechy, które charakteryzują duński design: geometrycznie zorientowane kształty, miękkie krzywe i niewymuszony wdzięk w każdym szczególe. Mogens Lassen jest uważany za jednego z największych i najbardziej wpływowych architektów w kraju, który przyjął duński funkcjonalizm - styl nowej ery. Projekty wnętrz Lassena są naturalnym przedłużeniem jego podejścia architektonicznego, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w formie, jak i funkcjonalności jego znakomitych dzieł.

Lampa stołowa Klampenborg charakteryzuje się skręconą podstawą, która niezauważalnie przechodzi w ramę o tej samej smukłej strukturze. Gniazdo znajduje się pośrodku ramy i jest przysłonięte przez klosz w kształcie dzwonu, osłaniając źródło światła, mimo że gniazdo i klosz są bardziej oddzielone niż w konwencjonalnych lampach. Połączenie kontrastujących ze sobą elementów pozostaje w doskonałej równowadze, tworząc wyraz, który jest odważny, ale nie pretensjonalny, formę, która wzbudza ciekawość i funkcję, która jest innowacyjna, a jednocześnie intuicyjna. Lampa stołowa jest dostępna w trzech wariantach: z czarną lakierowaną powierzchnią, z wykończeniem z polerowanej stali i z mosiężnym poszyciem, w zależności od preferencji i wyglądu, który chcesz dodać do wystroju wnętrza.

Pomimo oddzielnego klosza i oprawki, źródło światła jest nieoślepiające. Klosz obejmuje żarówkę, dzięki czemu światło odbija się od jej wewnętrznej strony, a następnie ponownie świeci w dół, zapewniając delikatne oświetlenie. Przełącznik lampy posiada również trzystopniową funkcję ściemniania w celu regulacji jasności.

Wszystkie warianty lampy stołowej Klampenborg można znaleźć tutaj.