Świetny pomysł na środowisko, które świeci - pomoc w walce z zanieczyszczeniem mórz dzięki nowej żarówce E3Light.

20 września 2022
Świetny pomysł na środowisko, które świeci - pomoc w walce z zanieczyszczeniem mórz dzięki nowej żarówce E3Light.
1,6 miliona kilometrów kwadratowych. Tak duża jest według szacunków UNESCO wyspa śmieci na Oceanie Spokojnym. Jest to obszar trzykrotnie większy niż Francja i 37 razy większy niż Dania. Wyspa leży między Kalifornią a Hawajami i jest największą z pięciu dużych wysp śmieci, o których wiemy.

Trudno oszacować, ile tak naprawdę jest odpadów plastikowych, ponieważ tylko niewielka ich część unosi się na powierzchni wody – ale UNESCO pisze, że 80% wszystkich zanieczyszczeń mórz to tworzywa sztuczne, a od 8 do 10 milionów ton plastikowych odpadów co roku ląduje w morzu.

Konsekwencje zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi są ogromne, dlatego wiele narodów, organizacji pozarządowych i firm przykłada ogromną wagę do zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki my, ludzie, wywieramy na środowisko.

Jedną z wielu firm jest producent żarówek E3Light, który pracuje nad stworzeniem światła wysokiej jakości – ale także światła, które jest trwałe. Firma pochodzi z Danii i stoi za niektórymi z najbardziej innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych do użytku prywatnego oraz biznesowego.

Jednak najnowszy dodatek E3Light to wyjątkowo trwała żarówka. Żarówka to klasyczna żarówka LED o mocy 9W, ale materiał jest wyjątkowy; żarówka jest wykonana z tworzywa sztucznego, które zostało uratowane przed wylądowaniem w morzu.

Koncepcja nazywa się Ocean Bound Plastic i została opracowana przez organizację pozarządową Zero Plastic Oceans. OBP to odpady z tworzyw sztucznych, które są zbierane i poddawane recyklingowi, zanim trafią do morza. Jeśli narysujesz linię od wybrzeża 50 kilometrów w głąb lądu i zrobisz to na całym świecie, oznaczysz dwa miliardy ludzi - a szacuje się, że odpady z tworzyw sztucznych wytwarzane na tym obszarze stanowią 80% odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach.

Dlatego coraz więcej firm zaczyna zbierać ten plastik, zanim stanie się on prawdziwym problemem - a jedną z takich firm jest E3Lights.

Nowa plastikowa żarówka Ocean Bound, oprócz tego, że została stworzona z przetworzonych odpadów plastikowych, jest również żarówką LED, co oznacza, że ​​ma wyjątkowo długą żywotność. Żarówka zużywa również znacznie mniej energii niż żarówki zwykłe i halogenowe, a gdy ta żarówka spełni swoje zadanie, można ją łatwo oddzielić i poddać recyklingowi, aby nie trafiła do morza.

Oczekuje się, że ilość plastiku, który co roku trafia do oceanów, prawie się potroi do 2040 r. I będzie więcej niż jest ryb. I chociaż od czasu wynalezienia w 1950 r. tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały sposób, w jaki żyjemy, większość plastiku, jaki kiedykolwiek powstał, nadal istnieje.

Plastik to panaceum; produkty z tworzyw sztucznych są mocne, trwałe, tanie w produkcji i łatwe do recyklingu. Materiał stworzony przez człowieka był używany we wszystkim, od krzeseł ogrodowych, pojemników na żywność i zabawek po produkty medyczne, sprzęt bezpieczeństwa, a nawet łazik marsjański NASA – ale wszystkie te niesamowite produkty wiążą się z odpowiedzialnością za zbieranie, ponowne wykorzystywanie i recykling.