Słynne lampy



SŁYNNE LAMPY


W Mistrzlamp mamy mnóstwo światowej sławy, kultowych i klasycznych projektów z całego świata, które przetrwały próbę czasu, osiągnęły status kultowych i nadal znajdują swoje miejsce w domach na całym świecie - ale w jaki sposób stały się tak dobrze znane i kochane ponad pokoleniami i granicami państw? Oczywiście niezwykły design, wyjątkowe rzemiosło i wykwintne materiały mówią same za siebie - ale dziś mamy zupełnie nowy sposób rozpowszechniania informacji o wyjątkowym designie. Media audiowizualne odcisnęły swoje piętno na XXI wieku, a przemysł rozrywkowy w szczególności tworzy więcej treści niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki czemu tydzień po tygodniu angażujemy się w zwykłych ludzi, którzy potrafią śpiewać, rysować, piec, projektować meble i wiele więcej. To właśnie tutaj program taki jak 'Denmark's Next Classic' z telewizji stał się ogromnym hitem, dając ludziom wgląd w to, jak pięciu niesamowitych projektantów mebli próbuje stworzyć klasykę, która ma potencjał, by odnieść światowy sukces - i to właśnie o projektach z tego popularnego programu dowiesz się więcej w tym artykule!

MOONSETTER - ANNE BOYESEN

Oprócz zwycięstwa w konkursie 'Denmark's Next Classic' w 2020 roku, rzeźbiarska lampa Moonsetter otrzymała nagrodę Design Award za "Lampę Roku" w 2021 roku. Moonsetter to jednak coś więcej niż tylko piękna lampa podłogowa. Działa jak świetlista rzeźba, która przejmuje kontrolę nad pomieszczeniem i nadaje mu stylowy i elegancki wygląd. Prosta, ale wyjątkowa lampa z chromowanego aluminium ma obrotowy dysk, który odbija światło z wbudowanego źródła światła LED. Dysk można obracać o 360° wokół własnej osi i ma dwa różne wykończenia po bokach. Biała strona emituje miękkie i rozproszone światło do pomieszczenia, podczas gdy chromowana strona odbija panele świetlne, zapewniając zupełnie inny wygląd.

O tym, że Moonsetter to urodzony klasyk, świadczy fakt, że sam Louis Poulsen zgodził się na współpracę z Boysen przy produkcji tej pięknej lampy. Początkowo w duńskich sklepach pojawiło się 100 egzemplarzy Moonsetter od października 2021 roku, a następnie kolejna limitowana seria 100 lamp, każda z własnym numerem seryjnym. Dopiero wtedy Moonsetter trafił do masowej produkcji.

Zobacz piękną lampę podłogową Moonsetter tutaj!

MUSLING - AHM&LUND

Stylowy Musling zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Lampy". Po zakończeniu programu, Ahm & Lund, projektanci stojący za lampą, rozpoczęli współpracę z Fritz Hansen, który zdecydował się wprowadzić piękny wisiorek do produkcji.

Lampa zachwyciła sędziów: "To tak, jakbyś widział ją wcześniej, ale nie widział. Przede wszystkim uderza to, jak pięknie jest wykonana, a następnie fakt, że może coś zrobić - można ją regulować - można nieco zmienić rozprzestrzenianie się światła, a to jest naprawdę dobrze przemyślane." Zgodzili się, że lampa była niezwykle przekonująca; "Jest to pod wieloma względami niesamowicie dobrze odlana lampa, naprawdę dobrze wykończona i fantastyczny pomysł, więc byliśmy również bardzo podekscytowani." .

Jeśli chodzi o formę, projektanci pozwolili światłu kierować projektem lampy. Zaowocowało to kilkoma ekscytującymi odniesieniami do klasycznego wzornictwa, a jednocześnie lampa jest całkowicie własna. Konstrukcja lampy inspirowana jest muszlami występującymi w naturze i kryje w sobie klejnot - światło! Gdy muszla jest zamknięta, daje ogólnie przyjemne światło 360 stopni do pomieszczenia. Gdy jest lekko otwarta, tworzy stożek światła nad stołem w jadalni, nie oślepiając.

Zobacz niesamowitą lampę Musling w dwóch rozmiarach tutaj!

CALEO - RIKKE FROST

'Denmark's Next Classic' to program, w którym pięciu utalentowanych projektantów rywalizuje w sześciu różnych kategoriach projektowych. Interpretowano między innymi fotel, sofę i lampę, a w każdej kategorii wyłoniono zwycięzcę. Jednym z zadań było stworzenie pięknej lampy, która mogłaby zawisnąć nad stołem w jadalni. Dania ma już światowej sławy lampy od PH, Le Klint i Verner Panton, więc było kilka dużych butów do wypełnienia. Pomimo trudności, poziom był wysoki, a Rikke Frost zajęła świetne drugie miejsce za swoją lampę Caleo.

Jej lampa ma potencjał, by stać się prawdziwym klasykiem - reinterpretacją abażuru. Jej nazwa to "Caleo", co jest łacińskim słowem oznaczającym "akcentować" i odnosi się do brązowych oznaczeń tworzonych ręcznie, które podkreślają plisy lampy. Sędziowie byli bardzo entuzjastycznie nastawieni do wisiorka, opisując go jako "Obłędnie piękny. Bardzo ładny z plisami i sposobem, w jaki je ustawiłeś, abyś mógł lepiej wyczuć, gdzie się łamią. A kiedy pada na nią światło, naprawdę nabiera charakteru. To naprawdę przekonujące". Pomimo krótkiego czasu na wykonanie zadania, Rikke udało się stworzyć innowacyjną lampę, która jednocześnie zawiera znane elementy Le Klint.

Na co dzień prowadzi firmę Rikke Frost Design, w której współpracowała z takimi firmami jak Tempur, Skagerak, Warm Nordic, Cane-Line, a teraz może również dodać Le Klint do tej listy. Po zakończeniu programu Le Klint zdecydował się wprowadzić lampę do produkcji i dodać do serii dwa mniejsze wisiorki. Piękne plisy są składane ręcznie i emanują wysoką jakością - z łatwością pasują do asortymentu Le Klint, który jest znany z plisowanych kloszy i wysokiej jakości wykonania. Lampa wisząca została wykonana z wielkim szacunkiem dla tradycyjnego duńskiego wzornictwa i jest niezwykle dekoracyjna - zarówno po włączeniu, jak i wyłączeniu. Wysokiej jakości wyrazu dopełnia lniany przewód i metalowe zawieszenie w kolorze brązu. Elegancka, ekskluzywna, piękna i, co nie mniej ważne, klasyczna!

PATRONE - THORUP COPENHAGEN

Oprócz pierwszego i drugiego miejsca w programie, zawodnik Kasper Thorup odniósł również sukces w dziedzinie oświetlenia. Jednak nie dzięki swojemu klasykowi z programu, w którym pokazał również talent w projektowaniu lamp.

W 2017 roku Kasper założył własną markę meblową pod nazwą Thorup Copenhagen. Dzięki konsekwentnie stylowej ekspresji, surowym materiałom i minimalistycznemu nastawieniu tworzy meble z odważnym spojrzeniem na skandynawski design. W 2019 roku rozszerzył swoją kolekcję o czysty i prosty Patrone. Cylindryczna lampa wisząca oferuje minimalistyczny wyraz z industrialnym wyglądem i naciskiem na funkcjonalność.

Smukła konstrukcja pozwala zawiesić wisiorek w małych zakątkach domu - pojedynczo lub w klastrze na różnych wysokościach, aby uzyskać piękny estetyczny wyraz. Zawieszki są dostępne zarówno w kolorze czarnym, jak i mosiężnym, co z łatwością wpisuje się w aktualne trendy.

Czym jest klasyka designu?

Czym jest klasyka designu?

W Danii jesteśmy znani z naszego dziedzictwa projektowego, które obejmuje niezliczone klasyki. Termin "klasyka" jest szeroko stosowany w odniesieniu do wzornictwa, mebli i wnętrz, a koncepcja ta jest unikalna dla programu 'Denmark's Next Classic'. Zgodnie z duńskim słownikiem, klasyka jest definiowana jako "dzieło artystyczne lub rzemieślnicze, które jest uważane za wysokiej i trwałej jakości lub za typowego przedstawiciela określonego gatunku lub stylu." Nikt nie może wiedzieć, kiedy mebel, lampa itp. zostanie zaprojektowany i wyprodukowany, czy stanie się klasykiem. Ale używając ponadczasowych elementów i łącząc je z czymś współczesnym, możesz stworzyć coś, co może stać się klasykiem - tylko czas pokaże, czy zrobiłeś to dobrze.

Jednym z najlepszych i najbardziej oczywistych przykładów klasyki jest lampa Poula Henningsena PH. Chociaż projekt ma prawie 100 lat, charakterystyczne klosze są dziś bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, wciąż zdobiąc niezliczone domy na całym świecie. Mówiąc o klasykach oświetlenia, z pewnością warto wspomnieć o lampie Vernera Pantona Flowerpot lamp. Lampa jest inspirowana rewolucją flower power lat 60. i 70. i jest obecnie produkowana przez &tradition. Dzięki dwóm okrągłym kloszom skierowanym do siebie, lampa Flowerpot już dawno udowodniła swoją wartość jako klasyk, który pasuje równie dobrze do współczesnego nowoczesnego wystroju wnętrz, jak kolorowe, radosne lata 60. i 70.

Skupiamy się na jakości i trwałości w wielu różnych parametrach: rzemiośle, materiałach i, co nie mniej ważne, wzornictwie. Jeśli produkt ma stać się klasykiem, musisz być w stanie patrzeć na niego przez długi czas. Jakość musi być zatem na najwyższym poziomie, jeśli produkt ma mieć potencjał, by stać się kolejnym duńskim klasykiem.