Jak udekorować dom światłami?



JAK UDEKOROWAĆ DOM ŚWIATŁAMI?


W Mistrzlamp codziennie doświadczamy, jak trudne może być znalezienie oświetlenia, które odpowiada Twoim potrzebom. Zakochujesz się w lampie i kupujesz ją, ale w domu nie wygląda ona tak, jak sobie wyobrażałeś. Jeśli zdajesz sobie z tego sprawę i zgadzasz się z rozpaczą znalezienia odpowiedniego oświetlenia do swojego domu, oto kilka praktycznych zasad, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję!
Projektuj swoje pomieszczenia w "warstwach światła"
W projektowaniu oświetlenia pracujemy z koncepcją "warstw światła", co innymi słowy jest koncepcją projektowania z wieloma źródłami światła, które zapewniają różne oświetlenie pomieszczenia. Podczas warstwowania pomieszczenia pracujemy z otoczeniem, rozproszonym światłem otoczenia, strefami bardziej bezpośredniego światła funkcjonalnego i dodatkowymi punktowymi punktami świetlnymi.

Rozproszone światło otoczenia to światło, które otacza całe pomieszczenie. Może pochodzić z okien, oświetlonych ścian, które odbijają światło lub lampy, w której źródło światła jest osłonięte, a lampa emituje światło we wszystkich kierunkach.

Strefy bezpośredniego światła funkcjonalnego to większe powierzchnie i miejsca w pomieszczeniu, które są bardziej oświetlone niż reszta pomieszczenia. Na przykład, może to być lampa nad blatem kuchennym, stołem jadalnym lub w kąciku do czytania.

Lampy punktowe są tworzone, gdy małe źródła światła są umieszczane w ciemnych obszarach. Może to być mała lampa stołowa wewnątrz systemu regałów, świece na parapecie lub pojedyncza lampa wisząca w rogu, gdzie źródło światła jest widoczne.

Jesteśmy pozytywnie stymulowani, gdy używamy wszystkich trzech rodzajów oświetlenia w tym samym pomieszczeniu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które prezentują wielowarstwowy wystrój wnętrz.
Szybkie oszacowanie oświetlenia przed zakupem
Wykonanie w 100% dokładnych obliczeń oświetlenia jest stosunkowo skomplikowane i nie można tego zrobić bez odpowiednich narzędzi. Możliwe jest jednak szybkie przybliżenie, czy światło zapewni pożądaną ilość światła.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest strumień świetlny lampy. Można go znaleźć w specyfikacji technicznej lampy. Tutaj jest to wartość "lumen" (w skrócie lm), która opisuje ilość światła. Jeśli znasz tylko źródło światła (żarówkę), które ma być używane, możesz znaleźć strumień świetlny źródła światła w specyfikacjach technicznych źródła światła.

Jeśli używasz halogenowych źródeł światła, możesz z grubsza przyjąć następujące wartości:
15W = 140 lumenów
25W = 250 lumenów
40W = 470 lumenów
60W = 800 lumenów
75W = 1050 lumenów
100W = 1520 lumenów

Oprócz liczby lumenów, musisz znać swoje potrzeby oświetleniowe. Czy jest to oświetlenie zadaniowe, czy przytulne podświetlenie, które chcesz uzyskać w zamierzonym obszarze? Istnieją specyfikacje, które mogą na przykład wskazać, ile światła jest "oświetleniem zadaniowym". Specyfikacje te są podawane w jednostkach luksów (w skrócie lx). Luks jest jednostką lumenów/m2.

Oświetlenie robocze = ok. 500 lx
Ogólne przyciemnione oświetlenie pomieszczenia = ok. 200 lx


Ostatnim szczegółem jest znajomość wielkości pomieszczenia lub wielkości powierzchni, w zależności od tego, czy chcesz obliczyć światło na przykład dla stołu w jadalni, czy może dla całego salonu.

Po poznaniu strumienia świetlnego (lm) lampy, potrzeb oświetleniowych (lx) i wielkości oświetlanego obszaru (m2), można użyć poniższego wzoru do obliczeń tam i z powrotem, aby określić, która lampa lub ile lamp jest potrzebnych do konkretnych potrzeb.

lm = lx * m2
Dla jasności obliczyliśmy dwa przykłady:

Pokój dzienny
Masz pokój dzienny o powierzchni 20 m2 i chciałbyś, aby ogólne oświetlenie pokoju wynosiło około 200 lx, więc możesz użyć wzoru, aby obliczyć, ile lumenów potrzebujesz. Obliczenia będą wyglądać następująco:

200 lx * 20 m2 = 4000 lm

Oznacza to, że do prawidłowego oświetlenia salonu potrzeba 4000 lm. Te 4000 lm można łatwo rozdzielić na kilka lamp. Jeśli zastosujesz się do wskazówki numer 1, dobrym pomysłem będzie rozłożenie 4000 lm na różne rodzaje źródeł światła. Na przykład, możesz mieć szklaną lampę wiszącą, która rozprasza światło na wszystkie strony o mocy około 1500 lm, lampę stołową w regale o mocy około 300 lm i dwie lampy podłogowe o mocy około 1100 lm każda.


Stół w jadalni
Będziesz chciał wiedzieć, ile świateł potrzebujesz, aby prawidłowo oświetlić stół w jadalni. Stół w jadalni ma powierzchnię około 2 m2, a przy stole w jadalni potrzebne jest dobre oświetlenie zadaniowe o natężeniu około 500 lx. Obliczenia w tym scenariuszu wyglądałyby następująco:

500 lx * 2 m2 = 1000 lm

Oznacza to, że lampa lub lampy razem muszą zapewnić strumień świetlny 1000 lm. To, czy jest on rozłożony na trzy lampy o jasności około 300 lm, czy na jedną lampę o jasności około 1000 lm, nie ma większego znaczenia dla zaspokojenia potrzeb oświetleniowych.
Spraw, aby ściany odbijały światło i podnosiły pomieszczenie
Trzecia wskazówka jest w rzeczywistości bardzo prosta, ale prawdopodobnie jest to coś, o czym większość ludzi nie myśli. Zasadniczo wszystkie powierzchnie odbijają pewną część padającego na nie światła. Jasne powierzchnie odbijają więcej światła niż ciemne. Białe powierzchnie, matowe lub błyszczące, odbijają ponad 90% padającego na nie światła. Daje to świetną okazję do wykorzystania większych, jasnych powierzchni jako źródeł światła w pomieszczeniu.

W szczególności można stworzyć spokojne światło pośrednie, oświetlając ściany, zamiast myśleć, że trzeba oświetlić dany obszar. Na przykład, jeśli masz ciemny kąt w salonie, dobrym pomysłem jest wybranie lampy podłogowej, która zapewnia światło skierowane w górę (up-light). Pozwoli to wykorzystać zarówno jasną powierzchnię sufitu, jak i dwie otaczające ściany. Pozwoli to powiększyć pomieszczenie bez oślepiania. Jednocześnie unikniesz tworzenia światła punktowego w dół w rogu, czego doświadczyłbyś z lampą świecącą tylko w dół (down-light).

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, które działa również z pośrednio odbitym światłem, jest użycie reflektorów natynkowych, które są nachylone, aby skupić światło bezpośrednio na ścianach. Może to być dobre rozwiązanie w wąskim korytarzu, ponieważ otworzy szerokość korytarza bez oślepiania lub wypełniania pomieszczenia w jakikolwiek sposób.