Duński design - przeszłość i teraźniejszość

Duński design jest bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej! Duński design szturmem zdobywa świat, zarówno w kraju, jak i za granicą, a w dziedzinie mebli, akcesoriów, mody i oświetlenia Dania jest na samym szczycie! Ale jaki jest sekret tego sukcesu? Czy to stare klasyki z lat 50-tych, które wciąż utrzymują Danię w czołówce? A może to nowe, wschodzące marki, które na nowo odkryły duńskie DNA designu i dzięki odnowie i innowacjom utrzymują Danię na szczycie? Cofnijmy się w czasie i przyjrzyjmy się bliżej duńskiemu wzornictwu.

W okresie powojennym po raz kolejny pojawił się podatny grunt dla projektowania, rozwoju i produkcji. Wojenny uścisk na świecie rozluźniał się, wszędzie rozkwitały nowe inicjatywy, a kreatywne siły ponownie wychodziły z ukrycia.

Hans J. Wegner, Arne Jacobsen i Poul Henningsen to jedne z największych nazwisk tamtych czasów, a ich projekty są nadal niezwykle popularne. W tamtych czasach ideą było produkowanie dobrze wykonanych mebli, które byłyby dostępne dla ogółu społeczeństwa i trwałe przez wiele lat. Klasyki takie jak mrówka, krzesło Y i jajko były popularne w tamtych czasach, ale projektanci prawdopodobnie nie mogli sobie wyobrazić, jak popularne będą tak wiele lat później!

Poul Henningsen zaprojektował swoją pierwszą popularną lampę PH w 1926 roku, ale dopiero lampa PH5, wyprodukowana w 1958 roku, stała się powszechnie znana. Lampa odniosła natychmiastowy sukces dzięki rewolucyjnemu kształtowi klosza, który stworzył niesamowite i niespotykane dotąd światło! Duński design stał się synonimem modernizmu i funkcjonalizmu, co było bardzo popularne w okresie powojennym, kiedy istniała potrzeba odnowy i prostoty. Dziś lampy PH są bardzo popularne i wiszą w niezliczonych duńskich domach.

Znane, ręcznie robione drewniane figurki Kaya Bojesena są dziś w większości duńskich domów i dotarły również do reszty świata dzięki swojej dobrodusznej ekspresji i wysokiej jakości! Kaj Bojesen zaprojektował Małpkę jako wieszak na ubrania do pokoju dziecięcego, a od tego czasu do kolekcji dodano wiele innych zwierząt i figurek.

Niebieski i biały nie jest zwykle synonimem Danii, ale w tym przypadku jest! Royal Copenhagen jest szalenie popularna, a ze względu na piękny design i wysoką jakość, stosy królewskiej porcelany są sprzedawane na całym świecie!

Ale wracając do lamp! Wielu wielkich projektantów w przeszłości i obecnie ma w swoim CV jedną lub więcej świetnych designerskich lamp, a o kilku z nich możesz przeczytać tutaj.
Le Klint to duńska firma, której udało się stworzyć piękne i ponadczasowe lampy. Le Klint nadal wykorzystuje stare, dobre rzemiosło do produkcji kloszy, a wykwalifikowane i zręczne dziewczyny składają klosze z wielką precyzją.

Architekt Peder Vilhelm Jensen-Klint był człowiekiem stojącym za pierwszym abażurem z poprzecznymi plisami. Zaprojektował on kamionkową lampę naftową, ale potrzebował klosza. Wynalazł abażur z poprzecznymi fałdami, który został wprowadzony do produkcji dopiero 40 lat później.

Jego syn, Tage Klint, był człowiekiem stojącym za sępim kołnierzem, który dodał do oryginalnych kloszy. Ważny i kluczowy szczegół, który nadal jest częścią klasycznego projektu. Zaprojektował również wiele lamp z serii Le Klint. 10 lat później jego syn Jan Klint przejął stery. Był bardzo wizjonerskim biznesmenem i to on założył fundację, która prowadzi firmę Le Klint od 1972 roku. Zrobił to, aby chronić swoich pracowników, a fundacja wspiera obecnie byłych pracowników, projektantów i architektów.

Trzeci syn, Kaare Klint, który był architektem, rzemieślnikiem i projektantem, a przy tym wykwalifikowanym i bardzo szanowanym, miał duży wpływ na duńską sztukę meblarską w ogóle. Jego talent przyniósł korzyści firmie Le Klint, a w 1944 roku zaprojektował "Fruit Lantern" (Le Klint 101), która nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się lamp Le Klint.

Sprawdź naszą ofertę lamp Le Klint tutaj!



Szalony i ugryziony przez szaloną paletę kolorów to tylko niektóre z określeń używanych do opisania projektanta Vernera Pantona szerokiej publiczności na początku lat 60-tych. W czasach, gdy projektanci tacy jak Arne Jacobsen i Hans Wegner dominowali, wykorzystując naturalne materiały i prosty design, skupienie się Vernera Pantona na materiałach wytworzonych przez człowieka i szybkiej produkcji było niespotykane w jego czasach, a cel Vernera Pantona, jakim było dodanie światu więcej kolorów, odniósł sukces.

Verner Panton projektował pokoje, lampy i meble - wszystko w tej samej szalonej kolorystyce i języku projektowania. Najbardziej znane jest krzesło Panton, które było pierwszym meblem wykonanym z formowanego elementu i zyskało światowe uznanie.

Lampy są również rozdziałem samym w sobie! Verner Panton zaprojektował wiele lamp, w tym Globe, Fun, Panthella, Flowerpot, Moon, Spiral i Wire.

Znajdź naszą ofertę lamp zaprojektowanych przez Vernera Pantona tutaj!



Arne Jacobsen urodził się w 1902 roku i uzyskał dyplom architekta w 1924 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął nowy kurs na Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w 1927 roku. Myślenie Arne Jacobsena było innowacyjne i pod silnym wpływem jego architektonicznego wykształcenia, dzięki czemu szybko stał się jednym z młodych adeptów szkoły.

W latach trzydziestych XX wieku Arne Jacobsen naprawdę umieścił swoje nazwisko na mapie i narodził się zupełnie nowy styl, Międzynarodowy Funkcjonalizm, z Arne Jacobsenem na czele. W kolejnych latach Arne Jacobsen zaprojektował niezliczone domy w kraju i za granicą, wszystkie o tym samym prostym, funkcjonalistycznym i nowoczesnym wyrazie. Między innymi ratusz w Rødovre, Bank Narodowy i ratusz w Aarhus to ikony zaprojektowane przez Arne Jacobsena.

W latach 50. Arne Jacobsen zwrócił również uwagę na projektowanie mebli i oświetlenia, czego efektem są lampy AJ, Royal, Eklipta i Bellevue.

Lampy zaprojektowane przez Arne Jacobsena można znaleźć tutaj!



Jednym z nowych duńskich projektantów jest Tom Rossau. Projektant-samouk, który w najlepszym bajkowym stylu rozpoczął swoją karierę w piwnicy domu swoich rodziców w Fårevejle. Początkowo korzystał z klocków LEGO i innych materiałów, które miał pod ręką, ale wkrótce kierunek nabrał kształtu i rozpoczęła się produkcja odzieży skórzanej. Tom sam ją projektował i szył, co doprowadziło do otwarcia sklepu w 1997 roku w Kopenhadze. Po kilku latach w sklepie projektowano już nie tylko odzież skórzaną, a do kolekcji dodano lampy.

Od 2004 roku Tom pracuje głównie z naturalnym fornirem drewnianym, co zaowocowało kilkoma bardzo pięknymi lampami! Początkowo lampy te były dostępne tylko w starym sklepie na Istedgade w Kopenhadze, ale w 2006 roku TR4, TR5, TR6 i TR7 zostały zaprezentowane szerszej publiczności na Copenhagen Furniture Fair, gdzie TR7 otrzymał nagrodę "Audience Favorite Award".

Znajdź lampy Toma Rossau tutaj!



Firma projektowa Normann Copenhagen została założona w 1999 roku przez Jana Andersena i Poula Madsena. Firma ma siedzibę w Østerbro w Kopenhadze i projektuje meble, tekstylia, lampy i akcesoria domowe. Firma rozpoczęła działalność od kilku produktów, ale po kryzysie finansowym dwaj właściciele zdali sobie sprawę, że asortyment musi zostać rozszerzony, aby Normann Copenhagen był bardziej widoczny w sklepach.

Od otwieracza do puszek za 20 DKK do sofy za 24 000 DKK - asortyment jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Normann jest również bardzo duży w projektowaniu lamp i wyrobił sobie markę w świecie designerskich lamp dzięki lampom Amp, Bell, Norm 69 i Ikano.

Znajdź wyśmienitą ofertę Normann Copenhagen tutaj!




Duńskie wzornictwo wciąż potrafi zaskakiwać i utrzymywać się na szczycie w dziedzinie mebli, oświetlenia i architektury, dlatego też marka "Made in Denmark" jest powodem do dumy i przeżywa ogromny rozwój! Zarówno stare klasyki, jak i nowe talenty projektowe radzą sobie i nadal radzą sobie niesamowicie dobrze, a przyszłość wygląda jasno - duński design jest i zawsze był pewnym zwycięzcą!