Coolicon Original 1933 Wiszące

COOLICON - UNIK FORMA ENAMELOWA
Przez prawie sto lat piece w brytyjskim Coolicon, o temperaturze ponad 800 stopni, wypalały piękne kolory na rozgrzanych do czerwoności powierzchniach ponadczasowych stalowych lamp. Odkąd kultowa lampa została po raz pierwszy wyprodukowana i opatentowana w 1933 roku, metoda produkcji w dużej mierze się nie zmieniła. W Coolicon ludzka ręka i gałka oczna są nadal bardziej poszukiwane niż zaawansowana technologicznie nano-precyzja i jednolitość mechaniczna.

Dewiacyjne odcienie kolorów, piegi, a nawet małe czarne kawałki piekarnika, które znalazły się na lampie, są znakami jakości, która jest synonimem nazwy Coolicon od 1933 roku

W przytulnych małych warsztatach i fabrykach w Anglii, w których produkowane są lampy, zazdrośnie strzeże się tradycyjnych metod produkcji i indywidualnej autentyczności lamp. Każda lampa wisząca Coolicon jest wykonana ręcznie i całkowicie wyjątkowa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SKRUPULATNYM 3-DNIOWYM PROCESIE
Emaliowanie i wykańczanie w 15 krokach

DZIEŃ 1 - Kroki 1-5

Pierwszego dnia wykwalifikowani rzemieślnicy w fabryce emalii ręcznie usuwają wszelkie ślady spawania lub formowania na nowo wyprodukowanym stalowym sicie. Następnie otrzymuje kąpiel kwasową, która zaznacza powierzchnię, dzięki czemu piękny pierścień emaliowany może zostać wypalony na powierzchni. Drobne odłamki szkła i minerałów są dokładnie odmierzane i mielone razem przez 8 godzin, aby utworzyć lepką ciecz, która jest nakładana na wewnętrzną i zewnętrzną stronę lampy w różnych grubościach w zależności od pożądanego koloru. Następnie ogromny piec rozpalany jest do temperatury 850 stopni Celsjusza. Dzięki temu lampy przechodzą przez 30-minutowy cykl spalania, który łączy kolor i klosz.

DZIEŃ 2 – Kroki 6-11

Następnego dnia proces ten powtarza się z zewnętrzną warstwą szkliwa stworzoną zgodnie z sekretną recepturą Coolicon z naturalnych minerałów i tlenków. Niektóre kolory, takie jak żółty, wymagają najpierw warstwy białej emalii, co wymaga kolejnego dodatkowego wypalania w temperaturze 800 stopni. Na koniec biała emalia jest nakładana ręcznym sprayem na wnętrze lampy. Jeśli część białej emalii przypadkowo uderzy w zewnętrzną stronę lampy, zostaje ona wytarta przed ostatnim wypaleniem lampy w temperaturze 800 stopni. Emalia topi się i spływa po lampie w częściowo kontrolowanym procesie, który tworzy naturalne różnice w kolorze. To, że każda lampa jest wyjątkowa, jest pieczęcią jakości dbałości, jaką wykwalifikowani rzemieślnicy Coolicon wkładają w swoją pracę.
Dzień 3 – Kroki 12-15

Trzeci i ostatni dzień poświęcony jest kontroli jakości. Tutaj wszelkie ślady pozostawione przez wieszaki, które podtrzymywały lampy w piekarniku, są ponownie szlifowane ręcznie. Kiedy lampa jest idealna w swoim niepowtarzalnym kształcie, etykieta Coolicon jest nakładana ręcznie, co również tworzy wokół niej unikalne fałdy na lampie. Fakt, że lampy różnią się kolorem i kształtem, świadczy o tym, że emaliowanie szkła jest bardziej praktycznym niż dekoracyjnym wybarwieniem powierzchni, którego celem jest ochrona stali w ekstremalnych warunkach. Ani woda, ani para, ani rdza nie gryzie dzięki solidnej szklanej emalii na Coolicon. Podobnie kolor nie blaknie pod wpływem silnego światła słonecznego, ale zamiast tego odbija światło znacznie lepiej niż zwykła farba. Wreszcie, jednorodna, stabilna powierzchnia szkła jest trudna do zarysowania i ma szczególnie długą żywotność.
Wszystko to odzwierciedla korzenie firmy Coolicon jako zaufanego źródła światła dla milionów pracowników w przemysłowym sercu Wielkiej Brytanii. Sprytna konstrukcja lampy pozwoliła, by ciepło z żarówki unosiło się z góry, ku wielkiej radości ciężko pracujących dusz, które trudziły się pod ciepłym i przyjemnym światłem sklepionej kopuły. Niezawodne wykonanie, w połączeniu z praktycznym i estetycznym designem sprawiły, że lampa stała się stałym elementem wszędzie, od hali fabrycznej po bunkier dowodzenia Winstona Churchilla w najciemniejszych dniach lat czterdziestych. Projekt przetrwał próbę czasu i nadal świeci na nas dzisiaj.

Zobacz pełną gamę unikalnych zawieszek Coolicon tutaj