Bill Curry - projektant stojący za Stemlite i Obello

Bill Curry - projektant stojący za Stemlite i Obello
<font size="+3">Amerykański Zeitgeist lat sześćdziesiątych XX wieku</font>

Amerykański Zeitgeist lat sześćdziesiątych XX wieku

W gazetach można przeczytać, jak Kennedy obiecuje załogowe lądowania na Księżycu i etapowe zwycięstwa w wyścigu kosmicznym, nad lotniskami słychać krzyki pierwszych krajowych odrzutowców Boeing 707 podróżujących i zmniejszających odległości w wielkim kraju, pierwszy na świecie sygnał telewizji satelitarnej jest wysyłany przez Atlantyk, a Cadillac porzuca duże okrągłe łuki na rzecz opływowych, inspirowanych statkami kosmicznymi, chromowanych linii.

Stany Zjednoczone były domem dla wyjątkowego ducha czasu w latach od 1945 do późnych lat 60-tych, kiedy wszystko wydawało się możliwe. Mając za sobą dwie wygrane wojny światowe i boom gospodarczy, amerykańscy obywatele wyprowadzili się z dużych miast i przenieśli do dużych podmiejskich willi na szerokich bulwarach z podlewanymi trawnikami i flagami z gwiazdami i paskami powiewającymi na masztach. 76 milionów osób z wyżu demograficznego urodziło się w latach 1946-1964, podczas gdy amerykańska mysz z dużymi uszami i białymi rękawiczkami opanowała cały świat. Szklane krzywizny butelki Coca Coli zostały zastąpione aluminiową puszką i stały się obrazem świetlanej przyszłości postępu technologicznego, praw obywatelskich i przemysłu, który przyprawia amerykańską populację o zbiorowe motyle w brzuchu. Żadna inna lampa nie oddaje tego ducha czasu tak dobrze, jak piękna i kultowa Stemlite autorstwa Billa Curry'ego.
Historia Billa Curry'ego

Historia Billa Curry'ego

Jest rok 1962, a Bill Curry przebywa w El Segundo - małym miasteczku w hrabstwie Los Angeles. Jest to obszar, w którym Curry jest prawdopodobnie dobrze znany, ponieważ pracował jako człowiek reklamy i projektant w przemyśle lotniczym - branży, dla której El Segundo stało się centrum w złotym stanie na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Bill Curry wyrobił sobie markę w branży, ale chciał spróbować czegoś nowego - założył więc firmę projektową o nazwie Design Line.

Siedząc w swoim bungalowie w nadmorskim miasteczku Playa Del Rey nad zatoką Santa Monica, młody projektant, wówczas 35-letni, mógł patrzeć na wiele samolotów przylatujących i odlatujących z lotniska LAX - i nie ma wątpliwości, że chromowane odrzutowce w połączeniu z wiadomościami o rakietach kosmicznych i podróżach kosmicznych wpłynęły na Curry'ego, gdy naostrzył ołówek i zaprojektował lampę Stemlite. Lampę, która wykroczyła poza swoją funkcję jako oprawa oświetleniowa i stała się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem amerykańskiej doskonałości.
Lampy Stemlite

Lampy Stemlite

Uznana za najbardziej wpływową lampę roku 1965 i używana jako przykład wysokiej jakości amerykańskiego wzornictwa w Związku Radzieckim, Jugosławii i Iraku, lampa Stemlite od Billa Curry'ego to wyjątkowy projekt, który wielu rozpozna.

Elegancka lampa wykorzystuje organiczne krzywe, aby stworzyć wygląd, który wydaje się pochodzić z kosmosu. Okrągły klosz z opalizowanego szkła staje się jak chmura utrzymywana na ziemi przez opływowy, cienki i błyszczący korpus, a gdy lampa jest włączona, oświetla pomieszczenie jak świecące UFO.

Wygląda jak coś, co z łatwością mogłoby znaleźć się w salonie Jetsonów lub na mostku statku kosmicznego - i dokładnie to zrobiła. Jeśli jesteś zagorzałym widzem oryginalnego serialu telewizyjnego Star Trek, Stemlite będzie wyglądał znajomo: zdobił statek kosmiczny USS Enterprise, który stał się znany na całym świecie w 1966 roku, kiedy kapitan Kirk po raz pierwszy usiadł w swoim kultowym fotelu kapitańskim na statku kosmicznym.

Lampa była produkowana do 1977 roku, kiedy to zaprzestano jej sprzedaży - ale na szczęście można ją teraz ponownie kupić dzięki duńskiemu producentowi oświetlenia GUBI, który ponownie wprowadził Stemlite w nowych kolorach i wariantach pół wieku po tym, jak lampa po raz pierwszy wylądowała na półkach sprzedawców lamp w 1962 roku.

Zobacz wszystkie lampy Stemlite tutaj
Obello

Obello

Obello bez wątpienia miał być następcą legendarnego Stemlite - ale nigdy się nie zmaterializował.

Bill Curry miał zaledwie 44 lata i zmarł nagle w 1971 roku. Projektant, który był często określany jako szczyt kalifornijskiego stylu projektowania, nigdy nie doczekał się kontynuacji lampy, która uczyniła go sławnym. Dlatego też GUBI niedawno zaprezentowało zapomniany projekt z portfolio Curry'ego.

Obello to piękna lampa o organicznych kształtach, która doskonale wpisuje się w erę atomową. Jej przypominająca grzyba sylwetka, opalizowany korpus z czystego dmuchanego szkła i specjalne światło przypominają coś, co właśnie wylądowało z kosmosu - a lampa udowadnia, że Bill Curry wyprzedzał swoje czasy. GUBI pozyskało rysunki lampy z prototypowego portfolio Curry'ego i dostosowało je do współczesnych potrzeb oświetleniowych za pomocą akumulatora.

Zobacz Obello tutaj