AJ Table - ikona designu w trakcie tworzenia


AJ - IKONA DESIGNU W TRAKCIE TWORZENIA
Wybierz się w podróż do lat 60. John F. Kennedy kandydował na prezydenta, Beatlesi wypełnili stadiony na całym świecie melodiami z Love Me Do, kobiety naprawdę zaznaczyły swoją obecność na rynku pracy, a w samym środku Kopenhagi powstał pierwszy na świecie designerski hotel. I właśnie w tym designerskim hotelu narodziły się jedne z najpopularniejszych i kultowych seri mebli oraz lamp Arne Jacobsena. A lampy, to właśnie o nich będzie ten artykuł.  AJ Lampa stołowa Lampa - to właśnie o niej będzie ten artykuł.
Arne Jacobsen - Projektant i architekt

Arne Jacobsen - Projektant i architekt

Arne Jacobsen urodził się w 1902 r., a wykształcenie architekta uzyskał w 1924 r. Jednak w młodym Jakobsenie szalała kreatywność, więc po ukończeniu studiów rozpoczął nową edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w 1927 r. Myślenie Arne Jacobsena było nowatorskie i głęboko pod wpływem jego architektonicznego pochodzenia, dlatego szybko stał się jedną z młodych nadziei w szkole. Rok po egzaminie końcowym zdobył nagrodę za wzornictwo w projekcie dla Muzeum Narodowego, więc styl był ustawiony na obiecującą karierę projektanta.

W latach trzydziestych XX wieku Arne Jacobsen naprawdę zapisał się na mapie, a cały nowy styl, międzynarodowy funkcjonalizm, narodził się z Arne Jacobsenem na czele. W nadchodzących latach Arne Jacobsen zaprojektował niezliczone domy w kraju i za granicą, wszystkie w tym samym prostym, funkcjonalnym i nowoczesnym wyrazie. Między innymi ratusz w Rødovre, Bank Narodowy i ratusz w Aarhus, Dania to ikony zaprojektowane ręką Arne Jacobsena.

W latach 50. Arne Jacobsen poświęcił się również projektowaniu mebli, zachowując ten sam styl architektoniczny, co jego budynki. Ikona designu „Myren” była pierwszym krzesłem, które ujrzało światło dzienne i do dziś jest niesamowicie popularnym krzesłem na całym świecie
Hotel, który zrewolucjonizował duński design

Hotel, który zrewolucjonizował duński design

SAS Royal Hotel został zaprojektowany przez Arne Jacobsena jako pierwszy designerski hotel na świecie. Hotel miał wprowadzić Danię na turystyczną mapę świata i stać się atrakcyjnym celem podróży dla amerykańskich turystów, którzy dzięki nowym trasom lotniczym mieli łatwiejszy dojazd do Skandynawii.

Wszystko w hotelu zostało przesiąknięte Arne Jacobsenem od podstaw – do nowoczesnego i eleganckiego wystroju! Kultowe krzesła Svanen i Ægget zostały zaprojektowane specjalnie do hotelowego foyer i miały stanowić miękki kontrast dla kanciastej architektury budynku. Ukończony styl został zrealizowany w pełni, a nawet sztućce, klamki do drzwi i tapety były one projektami Arne Jacobsena.
Lampa AJ staje się

Lampa AJ staje się

Częścią koncepcji projektowej było oczywiście również oświetlenie w hotelu. Arne Jacobsen stwierdził później, że był tak zdenerwowany świetlówkami, które były koniecznością w hotelowym foyer, i dlatego włożył dodatkową pracę w inne lampy w hotelu.

Lampy AJ zostały zaprojektowane w 1957 roku jako piękna i artystyczna część wystroju wnętrz hotelu SAS Royal, a dzięki swojemu językowi projektowemu i eleganckiemu wyrazowi architektonicznemu były czymś zupełnie nowym w świecie lamp. Lampa AJ została następnie wyprodukowana we współpracy z Louisem Poulsenem.  

Dziś AJ Lampy należą do najpopularniejszych lamp, ponieważ ich ponadczasowy design pasuje do każdego domu. Niezależnie od tego, czy lubisz nordycki i minimalistyczny styl, czy też bawisz się kolorami i kierujesz się zasadą „więcej znaczy lepiej”, istnieje gwarancja, że ​​lampa AJ będzie idealnie pasować do Twojego domu.
Inwestycja w lampę na całe życie

Inwestycja w lampę na całe życie

Lampa stołowa AJ jest idealnym dodatkiem do każdego domu i można ją ustawić dokładnie tam, gdzie chcesz. Czy ma ozdabiać biurko i zapewniać idealne oświetlenie do pracy? Czy może powinien stać na małym stoliku w salonie i tworzyć odpowiednią przytulną atmosferę, kiedy trzeba poczytać dobrą książkę lub po prostu pobujać się na telefonie? A może powinien stać na parapecie i swoim prostym, ale jednocześnie obłędnie pięknym designem być ucztą dla oczu i dać zarówno Tobie, jak i Twoim gościom małe doznania projektowe, gdy przejdą obok? Gdziekolwiek zdecydujesz się umieścić tę piękną lampę, nie ma wątpliwości, że będzie to klasyk na całe życie - Również w Twoim domu!

Lampa wykonana jest ze stali i cynku, tradycyjnie występowała w kolorach czerni, bieli i jasnej nafty. W związku z 60. rocznicą powstania lampy AJ, Louis Poulsen wprowadził 7 nowych kolorów, dzięki czemu lampa stołowa AJ jest teraz dostępna również w ciemnozielonym, ochrowym, rdzawoczerwonym, ciemnoniebieskim, oberżynowym i dwóch szarych odcieniach średnich. Dzięki nowym kolorom lampa stołowa AJ wygląda teraz jeszcze bardziej nowocześnie i wnosi powiew świeżości do Twojego wnętrza. Jeśli zależy Ci na jednolitości, lampa występuje również jako kinkiet i lampa podłogowa, dzięki czemu możesz dodać trochę więcej magii AJ gdzie indziej niż tylko na stole.

Lampa stołowa AJ robi to, do czego została stworzona - uzupełnia najpiękniej zaprojektowane meble i tworzy kompletny wystrój wnętrza, który emanuje luksusem. Ale lampa stołowa AJ może również fantastycznie kontrastować ze starymi meblami retro z drewna tekowego, tanim kredensem z Ikei, a może meblem, który sam zbudowałeś? Niezależnie od tego, czy oglądasz telewizję w jajku „Ægget”, czy starym, wysiedzianym fotelu, lampa stołowa AJ będzie inwestycją na całe życie! gget? Niezależnie od tego, czy oglądasz telewizję w jajku, czy w starym, zużytym fotelu, lampa stołowa AJ będzie inwestycją na całe życie!
ZOBACZ LAMPY STOŁOWE AJ TUTAJ