122. urodziny Arne Jacobsena: Kultowy projektant i historie z jego życia

11 lutego 2024
122. urodziny Arne Jacobsena: Kultowy projektant i historie z jego życia
Duńska legenda designu Arne Jacobsen, urodzony 11 lutego 1902 roku, jest obchodzony na całym świecie w dniu swoich urodzin za swój niezwykły wkład w nowoczesną architekturę i design. Jacobsen, który zmarł w 1971 roku, pozostawił niezatarty ślad na świecie poprzez swoje przełomowe kreacje i unikalną wizję, która nadal inspiruje pokolenia.

Życie Jacobsena charakteryzowało się niepohamowaną kreatywnością i nieustannym dążeniem do perfekcji. Kształcił się jako architekt w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych i szybko stał się wiodącą postacią w modernistycznym designie.

Do jego najbardziej kultowych dzieł należą lampy, które łączą funkcjonalność z wyjątkową estetyką. Poniżej możesz dowiedzieć się więcej o pięciu z jego evergreenów:

Lampa podłogowaAJ: Dzięki smukłemu, zakrzywionemu trzonowi i charakterystycznemu asymetrycznemu kloszowi, lampa ta oferuje subtelną elegancję, która doskonale pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych stylów aranżacji wnętrz. Miękkie światło tworzy przyjemną atmosferę, idealną do relaksu lub przytulnych spotkań, gdzie służy również jako dekoracyjny element wystroju.

AJ Royal Pendant: Lampa wisząca AJ Royal jest znana ze swojej prostej elegancji i wysokiej jakości materiałów, a także jest jednym z najbardziej znanych dzieł Jacobsena z lat 60. dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Ten wisiorek ma ponadczasowy wygląd i jest doskonałym przykładem zdolności Jacobsena do tworzenia unikalnych projektów, które trwają rok po roku.

AJ Wall Lamp: Dzięki minimalistycznemu wzornictwu i czystym liniom, ta lampa ścienna emanuje prostym pięknem, które idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Regulowane ramię pozwala na elastyczne oświetlenie, dzięki czemu idealnie nadaje się jako lampka do czytania przy łóżku lub w salonie.

Lampa stołowaAJ: Kultowa lampa biurkowa o czystym wyglądzie i funkcjonalności, która wciąż robi wrażenie. Asymetryczna konstrukcja i regulowany klosz sprawiają, że lampa ta wyróżnia się i pozwala na ukierunkowane oświetlenie, idealne na biurko lub jako nastrojowa lampa w salonie. Zdolność Jacobsena do łączenia formy i funkcji jest widoczna w tej prostej, ale pięknej lampie.

Series 7 Chair: Choć nie jest to lampa, krzesło to jest jednym z najbardziej znanych mebli Jacobsena. Dzięki swojemu lekkiemu i eleganckiemu designowi jest ulubieńcem entuzjastów designu i nadal zajmuje ważne miejsce w nowoczesnych wnętrzach na całym świecie.

Oprócz jego spuścizny projektowej, istnieje wiele fascynujących faktów na temat Jacobsena. Był zapalonym malarzem, utalentowanym fotografem i zapalonym rowerzystą, który często używał roweru jako środka transportu w Kopenhadze. Jego unikalne oprawki do okularów, tak zwane "oprawki Jacobsena", są nadal pożądanym elementem mody wśród entuzjastów designu.

Dziedzictwo Arne Jacobsena wciąż żyje, a jego urodziny to doskonała okazja, aby uczcić jego ponadczasowy wkład w nowoczesną estetykę i funkcjonalność.

Możesz również przeczytać więcej o różnych klasykach designu Arne Jacobsena w AJ Collection w nowych kolorach, AJ Table - powstaje ikona designu lub AJ Floor lamp - ponadczasowy wybór lamp.