Złoty Kompas został wybrany, ponieważ reprezentuje naturalną doskonałość natury. Sama nagroda i logo nagrody oparte są na kompasie zaprojektowanym przez Adalberta Groeningera w 1893 roku w celu znalezienia złotego stosunku w naturze - gdzie najmniejszy element na linii odnosi się do największego elementu, a największy element odnosi się do całej linii, jak zapamiętano z lekcji geometrii.
Od zarania dziejów Włosi projektowali sylwetki, które imponowały i szokowały resztę świata - od Panteonu w czasach rzymskich po wielkich malarzy renesansowych, od weneckich dmuchaczy szkła po Bruno Sacco, który zmienił branżę motoryzacyjną, gdy usiadł na końcu wysokiego stołu w dziale projektowym Mercedesa w 1974 roku. Dla stowarzyszenia sklepów La Rinascente i architektów było więc oczywiste, że włoski design utrzyma śrubę w wodzie - i że włoski design będzie nadal inspirował swoim pomysłowym podejściem.
La Rinascente było gospodarzem nagród przez dziesięć lat, aż do 1964 roku, kiedy to Associazione per il Disegno Industriale (ADI), stowarzyszenie projektantów przemysłowych, przejęło show. Za ADI stali między innymi bracia Castiglioni, których w Lampmasteren znamy przede wszystkim ze wspaniałej współpracy
Achille Castiglioni z
Flos. Od momentu powstania Compasso d'Oro zostało przyznane około 300 projektom - i dlatego nie jest to nagroda, która wisi na drzewach.
Zdjęcie: ADI Design Museum w Mediolanie ze złotym kompasem na oknie po prawej stronie. Zdjęcie autorstwa Delo 99, Creative Commons 4.0. Licencja.